SRF1260-151M
- Manufacturer Part Number:
- SRF1260-151M
- Part of Description:
- INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD
- Current Rating - Parallel :
- 1.48 A
- Current Rating - Series :
- 739 mA
- Current Saturation - Parallel :
- 1.81 A
- Current Saturation - Series :
- 905 mA
- DC Resistance (DCR) - Parallel :
- 254mOhm Max
- DC Resistance (DCR) - Series :
- 972mOhm Max
- Height :
- 0.244" (6.20mm)
- Inductance - Connected In Parallel :
- 150 µH
- Inductance - Connected In Series :
- 600 µH
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- Tolerance :
- ±20%