PM3604-15-RC
- Manufacturer Part Number:
- PM3604-15-RC
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- INDUCT ARRAY 2 COIL 15UH SMD
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Product Category :
- Arrays, Signal Transformers
- Current Rating - Parallel :
- 2.2 A
- Current Rating - Series :
- 1.1 A
- Current Saturation - Parallel :
- Current Saturation - Series :
- DC Resistance (DCR) - Parallel :
- 41mOhm Max
- DC Resistance (DCR) - Series :
- 160mOhm Max
- Height :
- 0.265" (6.73mm)
- Inductance - Connected In Parallel :
- 15 µH
- Inductance - Connected In Series :
- 60 µH
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Coils :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.550" L x 0.452" W (13.97mm x 11.48mm)
- Tolerance :
- ±20%