SRF0703-1R0M
- Manufacturer Part Number:
- SRF0703-1R0M
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- INDUCT ARRAY 2 COIL 1UH SMD
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Product Category :
- Arrays, Signal Transformers
- Current Rating - Parallel :
- 5.25 A
- Current Rating - Series :
- 2.63 A
- Current Saturation - Parallel :
- 7.97 A
- Current Saturation - Series :
- 3.99 A
- DC Resistance (DCR) - Parallel :
- 13.5mOhm Max
- DC Resistance (DCR) - Series :
- 72mOhm Max
- Height :
- 0.142" (3.60mm)
- Inductance - Connected In Parallel :
- 1 µH
- Inductance - Connected In Series :
- 4 µH
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Coils :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
- Tolerance :
- ±20%