CTX25-4A-R
- Manufacturer Part Number:
- CTX25-4A-R
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Electronics Division
- Part of Description:
- INDUCT ARRAY 2 COIL 25.14UH SMD
- Manufacturer :
- Eaton - Electronics Division
- Product Category :
- Arrays, Signal Transformers
- Current Rating - Parallel :
- 3.02 A
- Current Rating - Series :
- 1.51 A
- Current Saturation - Parallel :
- 2.65 A
- Current Saturation - Series :
- 1.32 A
- DC Resistance (DCR) - Parallel :
- 48mOhm Max
- DC Resistance (DCR) - Series :
- 193mOhm Max
- Height :
- 0.250" (6.35mm)
- Inductance - Connected In Parallel :
- 25.14 µH
- Inductance - Connected In Series :
- 100.51 µH
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Coils :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Shielding :
- Unshielded
- Size / Dimension :
- 0.550" L x 0.550" W (13.97mm x 13.97mm)
- Tolerance :
- ±25%