SFSD-20-28C-F-04.72-SR
Manufacturer Part Number:
SFSD-20-28C-F-04.72-SR
Manufacturer/Brand:
Samtec Inc.
Part of Description:
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
Manufacturer :
Samtec Inc.
Product Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
Crimp
Color :
Multiple, Individual
Connector Type :
Socket to Individual Wire Leads
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Features :
Latch Lock, Polarizing Key
Length :
0.393' (120.00mm, 4.72")
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
Pitch - Connector :
0.050" (1.27mm)