XT2501000A
Manufacturer Part Number:
XT2501000A
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
BARBED FASTENER 1.120" NYLON BLK
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
Black
Features :
Grip Range :
0.062" ~ 1.000" (1.57mm ~ 25.40mm) 1/16" ~ 1"
Head Diameter :
0.701" (17.81mm)
Head Height :
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter :
0.250" (6.35mm) 1/4"
Material :
Nylon
Product Status :
Obsolete
Rivet Diameter :
Rivet Length :
1.120" (28.45mm)