27SNC2500093
Manufacturer Part Number:
27SNC2500093
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
SNAP CLIPS, .250 HOLE, .093 PANE
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
Natural
Features :
Grip Range :
0.031" ~ 0.188" (0.79mm ~ 4.78mm)
Head Diameter :
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height :
0.060" (1.52mm)
Hole Diameter :
0.250" (6.35mm) 1/4"
Material :
Acetal
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
Rivet Length :
0.453" (11.51mm)