61APF25056
Manufacturer Part Number:
61APF25056
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
ANCHOR RIVET, PLASTIC PIN, .250
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
White
Features :
Grip Range :
Head Diameter :
0.437" (11.10mm) 7/16"
Head Height :
0.108" (2.74mm)
Hole Diameter :
Material :
Plastic
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
0.250" (6.35mm) 1/4"
Rivet Length :
0.562" (14.28mm) 9/16"