27SR102220
Manufacturer Part Number:
27SR102220
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
SNAP RIVET, .107-.111 HOLE, .125
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
Black
Features :
Requires Installation Tool
Grip Range :
0.125" ~ 0.156" (3.18mm ~ 3.96mm)
Head Diameter :
0.201" (5.11mm)
Head Height :
0.064" (1.63mm)
Hole Diameter :
0.111" (2.82mm)
Material :
Nylon
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
0.102" (2.59mm)
Rivet Length :
0.200" (5.08mm)