SLP100-177-01
Manufacturer Part Number:
SLP100-177-01
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
SNAP LOCK PIN 0.257" NYLON NRTL
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
Natural
Features :
Grip Range :
0.177" (4.50mm)
Head Diameter :
0.210" (5.33mm)
Head Height :
0.051" (1.30mm)
Hole Diameter :
0.098" (2.49mm)
Material :
Nylon
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
0.090" (2.29mm)
Rivet Length :
0.257" (6.53mm)