61RR250125B
Manufacturer Part Number:
61RR250125B
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
REMOVABLE RIVET, .250 HOLE, .125
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
Black
Features :
Grip Range :
0.125" (3.18mm) 1/8"
Head Diameter :
0.437" (11.10mm) 7/16"
Head Height :
0.070" (1.78mm)
Hole Diameter :
0.250" (6.35mm) 1/4"
Material :
Nylon
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
Rivet Length :
0.500" (12.70mm) 1/2"