MMB-187-01BK
Manufacturer Part Number:
MMB-187-01BK
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
MOUNTING BUTTON 0.430" NYLON BLK
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
Black
Features :
Grip Range :
0.098" ~ 0.157" (2.50mm ~ 4.00mm)
Head Diameter :
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height :
0.087" (2.21mm)
Hole Diameter :
0.187" (4.75mm) 3/16"
Material :
Nylon
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
Rivet Length :
0.430" (10.92mm)