MBRP1-187-01
Manufacturer Part Number:
MBRP1-187-01
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
BARBED FASTENER 0.291 NYLON NRTL
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
Natural
Features :
Requires Mini-Cap
Grip Range :
0.187" (4.75mm) 3/16"
Head Diameter :
0.400" (10.16mm)
Head Height :
0.090" (2.29mm)
Hole Diameter :
0.125" (3.18mm) 1/8"
Material :
Nylon
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
0.118" (3.00mm)
Rivet Length :
0.291" (7.39mm)