SLP-2-330-01
Manufacturer Part Number:
SLP-2-330-01
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
SNAP LOCK PIN 0.400" NYLON NRTL
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
Natural
Features :
Grip Range :
0.330" (8.38mm)
Head Diameter :
0.210" (5.33mm)
Head Height :
0.051" (1.30mm)
Hole Diameter :
0.098" (2.49mm)
Material :
Nylon
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
0.090" (2.29mm)
Rivet Length :
0.400" (10.16mm)