27AMR0940500
Manufacturer Part Number:
27AMR0940500
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
MALE ADJUSTABLE RIVET, .063 - .3
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
Natural
Features :
Grip Range :
0.063" ~ 0.375" (1.59mm ~ 9.53mm)
Head Diameter :
0.354" (8.99mm)
Head Height :
0.063" (1.59mm)
Hole Diameter :
Material :
Nylon
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
0.094" (2.39mm) 3/32"
Rivet Length :
0.500" (12.70mm) 1/2"