27SR2400250
Manufacturer Part Number:
27SR2400250
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
SNAP RIVET, .248-.252 HOLE, .062
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
Natural
Features :
Grip Range :
0.062" ~ 0.125" (1.58mm ~ 3.18mm)
Head Diameter :
0.440" (11.18mm)
Head Height :
0.120" (3.05mm)
Hole Diameter :
Material :
Nylon
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
0.240" (6.10mm)
Rivet Length :
0.250" (6.35mm) 1/4"