27XT2810500
Manufacturer Part Number:
27XT2810500
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
FIR TREE RIVET, .281 HOLE, .062-
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Rivets
Color :
Black
Features :
Grip Range :
0.062" ~ 0.500" (1.58mm ~ 12.70mm)
Head Diameter :
0.787" (19.99mm)
Head Height :
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter :
0.281" (7.14mm) 9/32"
Material :
Nylon
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
Rivet Length :
0.642" (16.31mm)