UBMC-15.5M-01
Manufacturer Part Number:
UBMC-15.5M-01
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
BRD SPT EDGE HLD SNAP LCK 15.5MM
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Board Supports
Between Board Height :
0.610" (15.50mm)
Features :
Winged
Holding Type :
Edge Holding
Length - Overall :
0.996" (25.30mm)
Material :
Nylon
Mounting Hole Diameter :
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness :
0.039" ~ 0.090" (1.00mm ~ 2.30mm)
Mounting Type :
Snap Lock
Product Status :
Active
Support Hole Diameter :
Support Panel Thickness :
0.060" ~ 0.090" (1.50mm ~ 2.30mm)