RLCBSK-16-01
Manufacturer Part Number:
RLCBSK-16-01
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 16MM
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Board Supports
Between Board Height :
0.630" (16.00mm)
Features :
Locking, Reverse Mounting
Holding Type :
Snap Lock
Length - Overall :
0.988" (25.10mm)
Material :
Nylon
Mounting Hole Diameter :
0.213" (5.40mm)
Mounting Panel Thickness :
0.063" (1.60mm)
Mounting Type :
Snap Lock
Product Status :
Active
Support Hole Diameter :
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness :
0.063" (1.60mm)