CRLCBSR-12-01
Manufacturer Part Number:
CRLCBSR-12-01
Manufacturer/Brand:
Essentra Components
Part of Description:
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4"
Manufacturer :
Essentra Components
Product Category :
Board Supports
Between Board Height :
0.750" (19.05mm) 3/4"
Features :
Locking, Reverse Mounting
Holding Type :
Snap Lock
Length - Overall :
1.248" (31.70mm)
Material :
Nylon
Mounting Hole Diameter :
0.236" (6.00mm)
Mounting Panel Thickness :
0.031" ~ 0.047" (0.80mm ~ 1.20mm)
Mounting Type :
Snap Lock
Product Status :
Active
Support Hole Diameter :
0.157" (3.99mm)
Support Panel Thickness :
0.063" (1.60mm)