FFSD-17-D-02.05-01-N-R
Manufacturer Part Number:
FFSD-17-D-02.05-01-N-R
Manufacturer/Brand:
Samtec Inc.
Part of Description:
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Manufacturer :
Samtec Inc.
Product Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
IDC
Color :
Gray, Ribbon
Connector Type :
Socket to Socket, Reversed
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
10.0µin (0.25µm)
Features :
Polarizing Key, Reverse Wiring
Length :
0.171' (52.07mm, 2.05")
Number of Positions :
34
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.025" (0.64mm)
Pitch - Connector :
0.050" (1.27mm)