FFMD-04-D-11.80-01
Manufacturer Part Number:
FFMD-04-D-11.80-01
Manufacturer/Brand:
Samtec Inc.
Part of Description:
.050 CABLE PLUG
Manufacturer :
Samtec Inc.
Product Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
IDC
Color :
Gray, Ribbon
Connector Type :
Plug to Plug
Contact Finish :
Tin
Contact Finish Thickness :
Features :
Length :
0.983' (299.72mm, 11.80")
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.025" (0.64mm)
Pitch - Connector :
0.050" (1.27mm)