M3DFK-6006R
Manufacturer Part Number:
M3DFK-6006R
Manufacturer/Brand:
3M
Part of Description:
IDC CABLE - MKR60K/MC60M/MCF60K
Manufacturer :
3M
Product Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
IDC
Color :
Multiple, Ribbon
Connector Type :
Socket to Card Edge
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Features :
Polarizing Key, Strain Relief (Socket); Flange (Card Edge)
Length :
0.500' (152.40mm, 6.00")
Number of Positions :
60
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.050" (1.27mm)
Pitch - Connector :
0.100" (2.54mm)