SOFTFLEX-A014-30-01-4000-2000
Manufacturer Part Number:
SOFTFLEX-A014-30-01-4000-2000
Manufacturer/Brand:
Aavid, Thermal Division of Boyd Corporation
Part of Description:
THERM PAD 400X200MM W/ADH
Manufacturer :
Product Category :
Pads, Sheets
Adhesive :
Adhesive - One Side
Backing, Carrier :
Polyethylene-Terephthalate (PET)
Color :
Blue-Gray
Material :
Silicone
Outline :
400.00mm x 200.00mm
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular
Thermal Conductivity :
1.4W/m-K
Thermal Resistivity :
Thickness :
0.118" (3.00mm)