SAR102AS-40MM
- Manufacturer Part Number:
- SAR102AS-40MM
- Manufacturer/Brand:
- Sarnikon
- Part of Description:
- EXTRUDED HEATSINK 51X40MM
- Manufacturer :
- Sarnikon
- Product Category :
- Heat Sinks
- Attachment Method :
- Thermal Tape, Adhesive
- Diameter :
- Fin Height :
- 0.906" (23.00mm)
- Length :
- 1.575" (40.00mm)
- Material :
- Aluminum
- Material Finish :
- Natural Anodized
- Package Cooled :
- Power Dissipation @ Temperature Rise :
- Product Status :
- Active
- Shape :
- Rectangular, Fins
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
- Thermal Resistance @ Natural :
- Type :
- Top Mount
- Width :
- 2.008" (51.00mm)