SAR59ASX20MM
- Manufacturer Part Number:
- SAR59ASX20MM
- Manufacturer/Brand:
- Sarnikon
- Part of Description:
- EXTRUDED HEATSINK 59MM X 20MM
- Manufacturer :
- Sarnikon
- Product Category :
- Heat Sinks
- Attachment Method :
- PC Pin
- Diameter :
- Fin Height :
- 0.628" (15.95mm)
- Length :
- 0.787" (20.00mm)
- Material :
- Aluminum
- Material Finish :
- Black Anodized
- Package Cooled :
- TO-220
- Power Dissipation @ Temperature Rise :
- Product Status :
- Active
- Shape :
- Rectangular, Fins
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
- Thermal Resistance @ Natural :
- Type :
- Board Level
- Width :
- 0.933" (23.70mm)