SKV38538514-CU
Manufacturer Part Number:
SKV38538514-CU
Manufacturer/Brand:
Wakefield-Vette
Part of Description:
COPPER HEATSINK 38.5X37.6X14MM
Manufacturer :
Wakefield-Vette
Product Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Push Pin
Diameter :
Fin Height :
0.551" (14.00mm)
Length :
1.480" (37.59mm)
Material :
Copper
Material Finish :
Package Cooled :
Power Dissipation @ Temperature Rise :
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
2.60°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
15.90°C/W
Type :
Top Mount, Skived
Width :
1.516" (38.50mm)