CR201-25VE
- Manufacturer Part Number:
- CR201-25VE
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- ALUMINUM HEATSINK 25MM DEGREASED
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Heat Sinks
- Attachment Method :
- 3 Clips and PC Pin
- Diameter :
- Fin Height :
- Length :
- 0.984" (25.00mm)
- Material :
- Aluminum Alloy
- Material Finish :
- Degreased
- Package Cooled :
- TO-201
- Power Dissipation @ Temperature Rise :
- Product Status :
- Active
- Shape :
- Rectangular, Fins
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
- Thermal Resistance @ Natural :
- 4.70°C/W
- Type :
- Board Level, Vertical
- Width :
- 2.953" (75.00mm)