C2A-XT4-46E
- Manufacturer Part Number:
- C2A-XT4-46E
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- ALUMINUM HEATSINK 46MM BLK ANODI
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Heat Sinks
- Attachment Method :
- Clip and PC Pin
- Diameter :
- Fin Height :
- 1.260" (32.00mm)
- Length :
- 1.820" (46.23mm)
- Material :
- Aluminum
- Material Finish :
- Black Anodized
- Package Cooled :
- TO-247
- Power Dissipation @ Temperature Rise :
- Product Status :
- Active
- Shape :
- Rectangular, Fins
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
- Thermal Resistance @ Natural :
- 2.80°C/W
- Type :
- Board Level, Vertical
- Width :
- 1.650" (41.91mm)