CSM223-50AE
- Manufacturer Part Number:
- CSM223-50AE
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- HEATSINK BLACK ANODIZED
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Heat Sinks
- Attachment Method :
- Solderable Feet
- Diameter :
- Fin Height :
- 1.228" (31.20mm)
- Length :
- 1.969" (50.00mm)
- Material :
- Aluminum
- Material Finish :
- Black Anodized
- Package Cooled :
- TO-220
- Power Dissipation @ Temperature Rise :
- 3.0W @ 30°C
- Product Status :
- Obsolete
- Shape :
- Rectangular, Fins
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
- Thermal Resistance @ Natural :
- 9.80°C/W
- Type :
- Board Level, Vertical
- Width :
- 0.411" (10.45mm)