AH50600V05000FE
- Manufacturer Part Number:
- AH50600V05000FE
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- ALUMINUM EXTRUSION 5"
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Heat Sinks
- Attachment Method :
- Bolt On
- Diameter :
- Fin Height :
- 1.210" (30.73mm)
- Length :
- 5.000" (127.00mm)
- Material :
- Aluminum Alloy
- Material Finish :
- Unfinished
- Package Cooled :
- Aluminum Housed Resistor
- Power Dissipation @ Temperature Rise :
- Product Status :
- Active
- Shape :
- Rectangular, Fins
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
- Thermal Resistance @ Natural :
- 1.30°C/W
- Type :
- Board Level, Vertical, Extrusion
- Width :
- 3.924" (99.67mm)