533802B02500G
Manufacturer Part Number:
533802B02500G
Manufacturer/Brand:
Aavid, Thermal Division of Boyd Corporation
Part of Description:
BOARD LEVEL HEAT SINK
Manufacturer :
Product Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
PC Pin
Diameter :
Fin Height :
0.500" (12.70mm)
Length :
1.000" (25.40mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
TO-220
Power Dissipation @ Temperature Rise :
3.0W @ 50°C
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
4.00°C/W @ 700 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
13.00°C/W
Type :
Board Level, Vertical
Width :
1.375" (34.93mm)