VXA-55-101E
- Manufacturer Part Number:
- VXA-55-101E
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- EXTRUDED HEATSINK ANODIZED 55MM
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Heat Sinks
- Attachment Method :
- Bolt On
- Diameter :
- Fin Height :
- 1.181" (30.00mm)
- Length :
- 1.917" (48.70mm)
- Material :
- Aluminum
- Material Finish :
- Black Anodized
- Package Cooled :
- SOT-227
- Power Dissipation @ Temperature Rise :
- Product Status :
- Active
- Shape :
- Rectangular, Angled Fins
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
- Thermal Resistance @ Natural :
- Type :
- Board Level
- Width :
- 2.165" (55.00mm)