C247-025-1AE
- Manufacturer Part Number:
- C247-025-1AE
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- HEATSINK FOR TO-247 WITH 1 CLIP
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Heat Sinks
- Attachment Method :
- Clip and PC Pin
- Diameter :
- Fin Height :
- 0.710" (18.03mm)
- Length :
- 0.984" (25.00mm)
- Material :
- Aluminum
- Material Finish :
- Black Anodized
- Package Cooled :
- TO-247
- Power Dissipation @ Temperature Rise :
- 5.0W @ 60°C
- Product Status :
- Active
- Shape :
- Rectangular, Fins
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
- 6.00°C/W @ 350 LFM
- Thermal Resistance @ Natural :
- Type :
- Board Level, Vertical
- Width :
- 1.500" (38.10mm)