C247-025-1VE
- Manufacturer Part Number:
- C247-025-1VE
- Part of Description:
- HEATSINK FOR TO-247 WITH 1 CLIP
- Attachment Method :
- Clip and PC Pin
- Diameter :
- Fin Height :
- 0.710" (18.03mm)
- Length :
- 0.984" (25.00mm)
- Material Finish :
- Degreased
- Power Dissipation @ Temperature Rise :
- 5.0W @ 60°C
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
- 6.00°C/W @ 350 LFM
- Width :
- 1.500" (38.10mm)