573400D00010G
Manufacturer Part Number:
573400D00010G
Manufacturer/Brand:
Aavid, Thermal Division of Boyd Corporation
Part of Description:
HEATSINK D-PAK3 TIN PLATED SMD
Manufacturer :
Product Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
SMD Pad
Diameter :
Fin Height :
0.401" (10.20mm)
Length :
0.500" (12.70mm)
Material :
Copper
Material Finish :
Tin
Package Cooled :
TO-268 (D³Pak)
Power Dissipation @ Temperature Rise :
1.0W @ 20°C
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
4.00°C/W @ 600 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
14.00°C/W
Type :
Top Mount
Width :
1.220" (30.99mm)