C247-050-2AE
- Manufacturer Part Number:
- C247-050-2AE
- Part of Description:
- HEATSINK FOR TO-247 WITH 2 CLIPS
- Attachment Method :
- 2 Clips and PC Pin
- Diameter :
- Fin Height :
- 0.710" (18.03mm)
- Length :
- 1.969" (50.00mm)
- Material Finish :
- Black Anodized
- Power Dissipation @ Temperature Rise :
- 2.5W @ 30°C
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
- 5.00°C/W @ 200 LFM
- Width :
- 1.500" (38.10mm)