530001B02500G
Manufacturer Part Number:
530001B02500G
Manufacturer/Brand:
Aavid, Thermal Division of Boyd Corporation
Part of Description:
HEATSINK TO-218 10W H=2.5" BLK
Manufacturer :
Product Category :
Heat Sinks
Attachment Method :
Bolt On and PC Pin
Diameter :
Fin Height :
1.000" (25.40mm)
Length :
2.500" (63.50mm)
Material :
Aluminum
Material Finish :
Black Anodized
Package Cooled :
TO-218
Power Dissipation @ Temperature Rise :
20.0W @ 60°C
Product Status :
Active
Shape :
Rectangular, Fins
Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
2.00°C/W @ 300 LFM
Thermal Resistance @ Natural :
8.00°C/W
Type :
Board Level, Vertical
Width :
1.650" (41.91mm)