FA-T220-25E
- Manufacturer Part Number:
- FA-T220-25E
- Manufacturer/Brand:
- Ohmite
- Part of Description:
- HEATSINK TO-218,TO-220,TO-247
- Manufacturer :
- Ohmite
- Product Category :
- Heat Sinks
- Attachment Method :
- Bolt On and PC Pin
- Diameter :
- Fin Height :
- 0.984" (25.00mm)
- Length :
- 1.000" (25.40mm)
- Material :
- Aluminum
- Material Finish :
- Black Anodized
- Package Cooled :
- TO-218, TO-220, TO-247
- Power Dissipation @ Temperature Rise :
- 4.0W @ 30°C
- Product Status :
- Active
- Shape :
- Rectangular, Fins
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
- 3.00°C/W @ 400 LFM
- Thermal Resistance @ Natural :
- 4.70°C/W
- Type :
- Board Level, Vertical
- Width :
- 1.638" (41.60mm)