634-15ABPE
- Manufacturer Part Number:
- 634-15ABPE
- Manufacturer/Brand:
- Wakefield-Vette
- Part of Description:
- HEATSINK SLIM VERT BLACK TO-220
- Manufacturer :
- Wakefield-Vette
- Product Category :
- Heat Sinks
- Attachment Method :
- Bolt On and PC Pin
- Diameter :
- Fin Height :
- 0.640" (16.26mm)
- Length :
- 1.500" (38.10mm)
- Material :
- Aluminum
- Material Finish :
- Black Anodized
- Package Cooled :
- TO-220
- Power Dissipation @ Temperature Rise :
- 3.0W @ 50°C
- Product Status :
- Active
- Shape :
- Rectangular, Fins
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow :
- 2.00°C/W @ 300 LFM
- Thermal Resistance @ Natural :
- 50.00°C/W
- Type :
- Board Level, Vertical
- Width :
- 0.640" (16.26mm)