ATS-HP-F6L70S60W-251
Manufacturer Part Number:
ATS-HP-F6L70S60W-251
Manufacturer/Brand:
Advanced Thermal Solutions Inc.
Part of Description:
FLAT HEATPIPE 60W 8.3X2.5X70MM
Manufacturer :
Product Category :
Heat Pipes, Vapor Chambers
Attachment Method :
Epoxy or Solder
Diameter :
Features :
Height :
0.098" (2.50mm)
Length :
2.756" (70.00mm)
Material :
Copper
Operating Temperature :
30°C ~ 120°C
Platform :
Power - Cooling :
75.4W @ 70mm
Product Status :
Active
Shape :
Flat
Thermal Resistance :
Type :
Heat Pipe
Wick Type :
Sintered
Width :
0.326" (8.28mm)