GHP50-48P
- Manufacturer Part Number:
- GHP50-48P
- Manufacturer/Brand:
- Gardtec Incorporated
- Part of Description:
- GREEN FAN CORD 48" NEMA 1-15PLUG
- Manufacturer :
- Gardtec Incorporated
- Product Category :
- Fan Cords
- 1st Connector :
- Fan Terminal Receptacle 90°, Right Angle
- 2nd Connector :
- Cut End
- Approval Agency Marking :
- cURus
- Cord Type :
- SPT-1
- Current Rating (Amps) :
- Features :
- Thermostat
- Fits Terminal Size :
- Length :
- 48.0" (1.22m)
- Number of Conductors :
- 2
- Operating Temperature :
- 105°C
- Product Status :
- Active
- Style :
- Female Receptacle to Cable
- Voltage Rating :
- 300 V
- Wire Gauge :
- 18 AWG