G4028M12B1-RSR
Manufacturer Part Number:
G4028M12B1-RSR
Manufacturer/Brand:
Mechatronics Fan Group
Part of Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics Fan Group
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
13.0 CFM (0.364m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
37.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
8000 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
0.370 in H2O (92.2 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.111 lb (50.35 g)
Width :
28.00mm