DB0511512U2B
- Manufacturer Part Number:
- DB0511512U2B
- Manufacturer/Brand:
- Wakefield-Vette
- Part of Description:
- FAN BLOWER 51.2X15MM 12VDC WIRE
- Manufacturer :
- Wakefield-Vette
- Product Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 4.6 CFM (0.129m³/min)
- Approval Agency :
- CE
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Blower
- Features :
- Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- Ingress Protection :
- IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- Noise :
- 45.0dB(A)
- Operating Temperature :
- 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- Power (Watts) :
- 1.8 W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 6500 RPM
- Size / Dimension :
- Square/Rounded - 51.2mm L x 51.2mm H
- Static Pressure :
- 0.870 in H2O (216.7 Pa)
- Termination :
- 4 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- Width :
- 15.00mm