G6015X12B-RHR-L18
- Manufacturer Part Number:
- G6015X12B-RHR-L18
- Manufacturer/Brand:
- Mechatronics Fan Group
- Part of Description:
- FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
- Manufacturer :
- Mechatronics Fan Group
- Product Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 22.0 CFM (0.616m³/min)
- Approval Agency :
- CE, cUL, TUV, UL
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Ingress Protection :
- Noise :
- 39.0dB(A)
- Operating Temperature :
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 5800 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 60mm L x 60mm H
- Static Pressure :
- 0.300 in H2O (74.7 Pa)
- Termination :
- 2 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- 0.111 lb (50.35 g)
- Width :
- 15.00mm