G4015H12B-RSR
- Manufacturer Part Number:
- G4015H12B-RSR
- Manufacturer/Brand:
- Mechatronics Fan Group
- Part of Description:
- FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE
- Manufacturer :
- Mechatronics Fan Group
- Product Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 8.0 CFM (0.224m³/min)
- Approval Agency :
- CE, cUL, TUV, UL
- Bearing Type :
- Ball
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Thermal Overload Protector (TOP)
- Ingress Protection :
- Noise :
- 29.0dB(A)
- Operating Temperature :
- Power (Watts) :
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 8000 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 40mm L x 40mm H
- Static Pressure :
- 0.290 in H2O (72.2 Pa)
- Termination :
- 2 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 12VDC
- Weight :
- 0.051 lb (23.13 g)
- Width :
- 15.00mm