G4020M24B-RSR-EM
Manufacturer Part Number:
G4020M24B-RSR-EM
Manufacturer/Brand:
Mechatronics Fan Group
Part of Description:
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics Fan Group
Product Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
9.0 CFM (0.252m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP57 - Dust Protected, Waterproof
Noise :
26.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
6000 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
0.150 in H2O (37.3 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.062 lb (28.12 g)
Width :
20.00mm