CFM-4020CF-295-342-20
- Manufacturer Part Number:
- CFM-4020CF-295-342-20
- Manufacturer/Brand:
- CUI Devices
- Part of Description:
- FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
- Manufacturer :
- CUI Devices
- Product Category :
- DC Brushless Fans (BLDC)
- Air Flow :
- 11.9 CFM (0.333m³/min)
- Approval Agency :
- CE, cURus, TUV
- Bearing Type :
- omniCOOL™ Magnetic Sleeve
- Fan Type :
- Tubeaxial
- Features :
- Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- Ingress Protection :
- Noise :
- 34.2dB(A)
- Operating Temperature :
- 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- Power (Watts) :
- 360 mW
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 9500 RPM
- Size / Dimension :
- Square - 40mm L x 40mm H
- Static Pressure :
- 0.410 in H2O (102.1 Pa)
- Termination :
- 3 Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 24VDC
- Weight :
- Width :
- 20.00mm