W4E315-CS22-75
Manufacturer Part Number:
W4E315-CS22-75
Manufacturer/Brand:
ebm-papst Inc.
Part of Description:
FAN, AXIAL, 115VAC, 315MM, 1580C
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
Approval Agency :
CSA, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP44
Noise :
Operating Temperature :
-13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)
Power (Watts) :
160W
Product Status :
Active
RPM :
1510 RPM
Size / Dimension :
Round - 397mm Dia
Static Pressure :
0.321 in H2O (80.0 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
Width :
119.8mm