FFSD-04-D-02.10-01
Manufacturer Part Number:
FFSD-04-D-02.10-01
Manufacturer/Brand:
Samtec Inc.
Part of Description:
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Manufacturer :
Samtec Inc.
Product Category :
Rectangular Cable Assemblies
Cable Termination :
IDC
Color :
Gray, Ribbon
Connector Type :
Socket to Socket
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
10.0µin (0.25µm)
Features :
Length :
0.175' (53.34mm, 2.10")
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch - Cable :
0.025" (0.64mm)
Pitch - Connector :
0.050" (1.27mm)